Dzień Wszystkich Świętych w stylu Zero Waste

1 listopada pamiętajmy również o ekologii! 
Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych - czas wspomnień i refleksji. W tym wyjątkowym dniu zatroszczmy się również o przyszłe pokolenia.

Czy wiesz że…?

Zgodnie z informacją podaną przez MPO Warszawa w okresie świątecznym w terminie 28 października a 2 listopada załogi odebrały z Cmentarza Wolskiego w Warszawie aż 26,5 ton odpadów komunalnych. Są to ogromne ilości, które muszą zostać przetworzone lub poddane procesowi unieszkodliwiania.
Jak możemy zminimalizować ilość odpadów na cmentarzach? Wprowadźmy w życie zasadę 5R. 

  • Refuse (Odmawiaj)

Zrezygnuj z wiązanek składających się ze sztucznych elementów. Zastąp je wiązankami z żywych kwiatów i gałązek. Możesz również przygotować własną, ekologiczną kompozycję!

  •  Reduce (ogranicz)

W tym roku postaw na mniejszą ilość zniczy i wiązanek. Wspólnie z rodziną zaplanuj przyozdobienie grobu generując przy tym mniej odpadów.

  • Reuse (użyj ponownie)

Czy wiesz, że w wielu miastach możemy skorzystać ze Zniczodzielni? Sprawdź czy w twojej okolicy znajduje się Zniczodzielnia i zostaw tam szklany znicz, który może wykorzystać ktoś inny. Co więcej, wiele kwiaciarni oferuje stworzenie eko-wiązanki z elementów, które im dostarczysz wprowadzając przedmioty w drugi obieg.

  • Recycle (recykling)

Na większości cmentarzy funkcjonuje już system selektywnej zbiórki odpadów. Zapoznaj się z zasadami segregacji w twojej gminie i spraw, aby odpad mógł zostać odpowiednio przetworzony.

  •  Rot (kompostuj)

Ozdabiając grób żywymi kwiatami, pamiętaj o prawidłowej segregacji. Rośliny naturalne idealnie nadadzą się do produkcji kompostu, więc zawsze wyrzucaj je do odpadów bio.

Zapraszamy Was do wprowadzenia eko-praktyk i połączenia tradycji z ideą Zero Waste.