Edukacja

Realizacja obowiązku edukacji ekologicznej w Reeko Organizacji Odzysku Opakowań S.A.

Reeko Organizacja Odzysku Opakowań S. A. realizując własne programy edukacyjne od lat działa i wspiera działania na rzecz upowszechniania wiedzy z zakresu właściwego postepowania z odpadami. Od 1 stycznia 2014 r. rozpoczął się szczególny okres działań Organizacji w zakresie edukacji ekologicznej. W konsekwencji wejścia w życie Ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami  przedsiębiorcy, którzy podlegają jej przepisom (wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach) zostali objęci obowiązkiem finansowania publicznych kampanii edukacyjnych. Organizacja na mocy tej ustawy jest uprawniona do organizowania kampanii edukacyjnych m. in. w imieniu klientów, z którymi ma podpisaną umowę na recykling i odzysk odpadów opakowaniowych. Akcje finansowane z budżetu edukacyjnego organizacji wyróżniają się dużą dbałością o wartości merytoryczne oraz atrakcyjność formy. W podstawowym wariancie tej usługi firmy klientów stojące za działaniami edukacyjnymi Reeko pozostają anonimowe.

Reeko Organizacja Odzysku Opakowań  odpowiadając na indywidualne potrzeby swoich klientów w zakresie działań ekomarketingowych oferuje rozszerzony wariant usługi:

OBECNOŚĆ WIZUALNA FIRMY  W MATERIAŁACH  DYDAKTYCZNYCH I PROMOCYJNYCH - zapewnienie wizualnej obecności firmy podczas prowadzonych akcji ekologicznych. Logo zainteresowanej firmy będzie widoczne na materiałach dydaktycznych, reklamowych i promocyjnych (ulotki, plakaty, strony internetowe, banery).

Więcej informacji na temat usługi pod numerem tel. 22 831 71 85 lub adresem e-mail: biuro@reeko.pl

 

Nasze akcje

Recycling Instruments – new green wave

fot.SikoraKoźmińskiPhototeam

Od lewej: Dominik Stankiewicz, Kamil Kędzierski, Marcin Nenko, Piotr Bolanowski

    Recycling Instruments (lub używane zamiennie Recycling Band) to nazwa inicjatywy grupy muzykujących krakowskich studentów, spod rąk których wyszedł szereg unikalnych instrumentów pod tajemniczymi nazwami, takimi jak: ButloGitara, UkuleleButloBass, Klawiszon, FreakFret, Odpadowa Perkusja, Flet Sprzeczny. Oryginalność tych przedmiotów zyskuje na znaczeniu, za sprawą ich nietypowego wykonania. Instrumenty praktycznie w 100% składają się z surowców wtórnych. Odpady, które zajrzały już śmierci w oczy w najgłębszych zakamarkach śmietników, powracają we wściekłej zemście, piszcząc, wyjąc, drżąc i dudniąc na muzycznej scenie. A wszystko to wprawiane w ruch przez znakomitych wykonawców Recycling Band – Piotra Bolanowskiego, Kamila Kędzierskiego, Dominika Stankiewicza i Marcina Nenko.

     Ojcami założycielami Recycling Instruments są Kamil Kędzierski i Maciej Pierzynka. Z czasem pojawił się pomysł na Recycling Band. Na ogół w takich sytuacjach młody zespół muzyczny może sobie pozwolić na luksus zakupu instrumentów. W przypadku Recycling Band było inaczej. Kapitałem startowym ekipy była przede wszystkim solidna wiedza z zakresu muzyki oraz techniki połączona z charyzmą oraz ogromną pasją. Pionierzy zespołu znużeni żmudnym zbieraniem środków na zakup wymarzonych instrumentów, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Wykorzystując umiejętności techniczne, ekologiczne przekonania i niepotrzebne rzeczy codziennego użytku skonstruowali swoje pierwsze instrumenta.

fot.SikoraKoźmińskiPhototeam

Klawiszon

     Okazało się, że pomysł „chwycił”, a coraz liczniejszy zespół na tyle przywiązał się do ekologicznych gitar, bassów i perkusji, że stały się one ich znakiem rozpoznawczym. Obecnie ich kariera rozwija się błyskawicznie. Występ w finale „Mam Talent”, w rocznice powstania zespołu, rozpoczął w życiu Recycling Band nowy etap. Obecnie są znani i rozpoznawani.  Zespół wciąż zaskakuje nowymi wspaniałymi pomysłami, kontynuując myśl przyświecającą ich powstaniu – pasja, promowanie ochrony środowiska oraz po prostu dobra zabawa.

Członkowie Recycling Band, udzielili ReEko wywiadu, w którym opowiadają o sobie oraz swoich pomysłach i planach.

Pełną treść artykułu oraz wywiad z grupą Recycling Band znajdziesz tutaj: /pełna treść artykułu

 


 


    Urwani z kabla


         Producenci sprzętu AGD i RTV rozpieszczają nas coraz to ciekawszymi urządzeniami mobilnymi. Raczej wszyscy chcemy raz na zawsze puścić w niepamięć epokę kabla. Postęp przyrostu urządzeń wyposażonych w przenośne źródła zasilania jest jednak niewspółmierny do wdrażania technologii podnoszących wydajność baterii i akumulatorów. Zatem mamy coraz bardziej energochłonne, skomplikowane sprzęty, a z drugiej strony nieefektywne baterie. Pozostawiając domysły, komu i dlaczego opłaca się utrzymywać przestarzałe technologie i kiedy to się zmieni, skupimy się na problemie który dotyka nas tu i teraz. Obecnie produkujemy kolosalne ilości odpadów w postaci zużytych baterii i akumulatorów. Ta ilość wzrasta w postępie geometrycznym i rodzi nowe problemy na gruncie codziennego życia. Co robić z odpadami tego typu?


    Człowiek ze złotym sercem i ołowianą wątrobą


         Baterie i akumulatory to bardzo zróżnicowana kategoria odpadów, zarówno pod względem budowy wewnętrznej, jak i składu chemicznego. Część z nich zawiera ołów (Pb), kadm (Cd) i rtęć (Hg), które stwarzają zagrożenie dla środowiska podczas niekontrolowanego uwolnienia do gleby lub wody. Metale ciężkie, które przenikają do środowiska, przenikają również w końcu do organizmów ludzi, gdzie kumulują się i doprowadzają do bardzo poważnych schorzeń, w tym układu nerwowego. Substancje te nie są wydalane z organizmu.


         Nowe regulacje prawne ograniczają co prawda zastosowanie ww. metali w bateriach i akumulatorach, ale wciąż mamy ich na rynku bardzo wiele. Dla przeciętnego konsumenta trudne jest odróżnienie baterii zawierających substancje niebezpieczne od innych, mniej szkodliwych. Dlatego ważne jest, aby wszystkie zużyte baterie i akumulatory z założenia były traktowane jako odpad potencjalnie niebezpieczny.


    Nie bądź ignorantem


         Ważne jest zatem zbieranie i wyrzucanie wszystkich zużytych baterii do pojemników na selektywną zbiórkę lub oddawanie w miejscach do tego przeznaczonych. Na zbiórkę baterii można natknąć się niemal na każdym kroku. Pojemniki powinniśmy odnaleźć w placówkach użyteczności publicznej, centrach handlowych oraz większych sklepach (powyżej 25 m2), które posiadają w sprzedaży baterie. Trzeba naprawdę mocno się uprzeć, aby nie znaleźć pojemnika na baterie w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Stary akumulator samochodowy można oddać bezpłatnie w sklepie przy okazji zakupu nowego. Natomiast zużyte baterie z urządzeń przemysłowych z reguły są odbierane i wymieniane na nowe przez obsługę serwisową.


         Nowa ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek tworzenia na swoim terenie PSZOKów (Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych), w których każdy będzie mógł nieodpłatnie oddać baterie i akumulatory. 


    Co dalej?


         Mamy duże szczęście, że nie ma wymogu segregowania baterii i akumulatorów na poszczególne rodzaje. Robią to za nas pracownicy sortowni. Większość z tych baterii, to baterie cynkowo-węglowe lub cynkowo-manganowe (alkaiczne). Mniej liczne są baterie guzikowe stosowane na przykład w zegarkach oraz ołowiowe i niklowo-kadmowe stosowane w narzędziach. Osobną grupę stanowią akumulatory zwykłe ołowiowe i niklowo-kadmowe, baterie telefoniczne i inne podobne. Każda z tych frakcji wędruje do innego zakładu przetwarzania lub specjalistycznej huty, gdzie recyklingowi ulega przede wszystkim zawarty w bateriach metal. Plastikowe obudowy przetwarza się na paliwo alternatywne, używane na przykład w cementowaniach.


    Masz więcej pytań na temat zbierania i recyklingu baterii? Napisz do mnie: tomasz.ciezki@reeko.pl

 
    Tomasz Ciężki
    Młodszy Specjalista ds. Ochrony Środowiska

Galeria

Galeria

Filmy

 

 

Poznajcie bliżej chłopaków z Recycling Instruments - Recycling Band i sprawdźcie z jak ogromną pasją opowiadają o swoich instrumentach! Bomba Ta niewątpliwa przyjemność współpracy z zespołem spotkała nas już drugi raz, z czego jesteśmy ogromnie zadowoleni i usatysfakcjonowani. Jak widać, chłopacy również Na końcu filmiku mała próbka umiejętności Recycling Band! Oglądamy!

Na czym polega nowy system gospodarki odpadami? Reeko w „Czystym Biznesie”

 

"osiedlowe Interwencje"

 

Koncert zespołu Recycling Band

 

Więcej na YouTube.pl

Oferta