Podejmij świąteczne eko-wyzwanie!

Podejmij świąteczne eko-wyzwanie!
Chcesz uczynić święta bardziej ekologiczne i zmniejszyć ilość powstających odpadów?
Oto kilka pomysłów na eko-święta w Twoim domu, które wspierają ideę less waste:

  •  Minimalizm w pakowaniu

Pakuj prezenty według zasady less waste i wykorzystuj naturalne elementy. Zamiast taśmy wybierz sznurek jutowy. Możesz również użyć toreb, wstążek lub innych elementów ozdobnych z poprzednich lat.

  • Energooszczędny dom

Dekorując dom światełkami, wybieraj energooszczędne LED-y. Natomiast kupując świeczki zwróć uwagę, aby były wykonane z wosku sojowego i nie zawierały szkodliwych substancji tj.: toksyczne związki organiczne, które występują w parafinowych świecach.

  •  EKO choinka

Wybierz żywe drzewko w doniczce, które możesz posadzić po świętach. Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które oferują wynajem choinki, co powiesz na takie rozwiązanie?

  • Dekoracje z naturalnych materiałów

Wykorzystaj naturalne elementy do dekoracji tj. suszone owoce, szyszki lub przygotowane wspólnie z rodziną pierniczki. Takie ozdoby wprowadzają niebanalny klimat w waszym domu, dodając wnętrzu uroku.

  •  Zrób to sam

Przygotuj prezenty dla bliskich samodzielnie. Możesz wykonać własnoręcznie świeczkę lub naturalne kosmetyki. Prezenty DIY są niepowtarzalne, a osoba, która otrzyma taki upominek, z pewnością doceni Twoje zaangażowanie i poświęcony czas.

  • Elektronika less waste

Kupując zabawki elektroniczne, zastanów się czy nie warto dołączyć do upominku akumulatorków zamiast tradycyjnych jednorazowego użytku baterii. To ekologiczne rozwiązanie jest znacznie bardziej opłacalne. Nie musisz inwestować w kolejne baterie – wystarczy że podłączysz je do ładowania i użyjesz ponownie.

  •  Zakupy świąteczne

Zrób rozsądne zakupy. Przygotuj listę niezbędnych produktów przed wyjściem z domu i zaplanuj potrawy tak, aby nie marnować żywności. Nie kupuj w sklepie kolejnej foliówki. Zabierz na zakupy torbę wielokrotnego użytku i nie wytwarzaj większej ilości odpadów.

  •  A co po świętach?

Nie pozwól na marnowanie się żywności. Jedzenie, którego pozostało z wigilijnego stołu zanieść do jadłodzielni w ramach foodsharingu. Pamiętaj, że do punktu dostarczamy produkty, które sami moglibyśmy zjeść, zapakowane w szczelne i czyste opakowania.

Spędźmy w święta w duchu ekologii!