Edukacja 2023

Publiczne Kampanie Edukacyjne

2023 r. 


Edukacja ekologiczna stanowi fundament społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju. W obliczu narastających wyzwań związanych z ochroną środowiska, kluczową rolę odgrywa świadomość społeczeństwa w zakresie segregacji odpadów oraz powiązanych tematów ekologicznych. Niezwykle istotne jest, by edukacja na tym polu nie była jedynie teoretyczna, lecz angażująca i praktyczna, zachęcająca do działań proekologicznych na co dzień. Odpowiednie zrozumienie i zaangażowanie społeczeństwa wpływa nie tylko na stan środowiska, ale także na jakość życia każdego z nas oraz przyszłych pokoleń. Podejmowane przez nas inicjatywy kierujemy zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, dostarczając im wiedzę i narzędzia niezbędne do podejmowania świadomych i efektywnych działań na rzecz ochrony środowiska.


Nowe książeczki edukacyjne z kosmitkiem w treści

 

 

W ramach działalności kampanii edukacyjnych „KOSMICZNA SEGREG-AKCJA!" w 2023 roku ponownie podjęliśmy się wydania nowej edycji książeczki autorstwa Jolanty Horodeckiej-Wieczorek pt.: „Podróż do gwiezdnej krainy" z serii opowieści „O kosmicznym ludku w babcinym ogródku". Bajka stworzona z myślą o młodych czytelnikach, to prawdziwa skarbnica przygód, zaskakujących zwrotów akcji i wspaniałych historii, które rozpalają wyobraźnię, a przede wszystkim zachęcają najmłodszych do dbania o naszą planetę. Co więcej, w książeczce umieściliśmy prace plastyczne dzieci, które wzięły udział w naszym wakacyjnym konkursie plastycznym.
Najnowsza książeczka jest wyrazem naszej wdzięczności i powstała w celu uhonorowania pamięci Pani Jolanty Horodeckiej - Wieczorek.
Nasza książeczka powstała dzięki wsparciu finansowemu Partnerów oraz Członków Stowarzyszenia.

 

 

 

 

 

 


Ekologiczne warsztaty

W obecnych czasach kluczowe jest ugruntowanie wiedzy dotyczącej umiejętności segregacji odpadów oraz znajomość zasady postępowania z nimi w celu zmniejszenia ich ilości oraz poprawnego segregowania, dlatego też w 2023 roku podjęliśmy się organizacji szeregu warsztatów dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Zrealizowaliśmy: 

  • warsztaty online - Jak segregować odpady?

  • warsztaty online - Kreatywna edukacja ekologiczna

  • warsztaty online - Ekologiczny dzień babci i dziadka

  • Warsztaty plenerowe „REFLEX”

  • Warsztaty świąteczne
     


Szkolenia dla przedsiębiorców

Nasza misja obejmuje również wsparcie przedsiębiorców w zrozumieniu nowych regulacji prawnych wynikających z implementacji regulacji unijnych do przepisów krajowych. Dążymy do tego, aby przedsiębiorcy mieli pełną świadomość zmian w przepisach oraz ich konsekwencji dla ich działalności. Poprzez działania edukacyjne i informacyjne, pomagamy przedsiębiorcom w dostosowaniu się do nowych wymagań prawnych.

W 2023 roku przeprowadziliśmy: 

  • szkolenie środowiskowe w Toruniu: „Projekt unijnego rozporządzenia ws. opakowań, Dyrektywa SUP, system kaucyjny - nowe wyzwania dla przedsiębiorców w kontekście najnowszych i planowanych zmian prawnych” oraz „Praktyczne aspekty związane z audytem recyklera oraz wystawieniem DPR i EDPR w świetle aktualnych i planowanych regulacji prawnych”.
  • szkolenie środowiskowe we Wrocławiu: „Ochrona Środowiska i BDO w firmie"
  • szkolenie online: „Ustawa Anty-Plastikowa - nowe opłaty i obowiązki w związku z wdrożeniem w Polsce Dyrektywy SUP"

 

Zobacz wideorelację ze szkolenia w Toruniu 

 


Kącik Recyklingowy

 

 

 

Kącik recyklingowy powstał z myślą o stworzeniu przestrzeni edukacyjno-wypoczynkowej w placówkach oświaty oraz innych instytucjach, którego celem jest kształtowanie świadomości ekologicznej oraz promowanie postaw proekologicznych wśród społeczeństwa. Zestaw sprawdzi się również podczas wydarzeń gminnych i firmowych tj. pikniki rodzinne, jak również jako pomoc dydaktyczna do realizacji warsztatów z zakresu edukacji ekologicznej. Materiały edukacyjne wchodzące w skład kącika zostały dobrane w taki sposób, aby w przystępny sposób poprzez zabawę i naukę zachęcić szczególnie dzieci i młodzież do dbania o nasze środowisko.

Kącik recyklingowy to miejsce, które inspiruje do podejmowania proekologicznych działań na co dzień oraz rozwijania postaw odpowiedzialności i troski o naszą planetę.Nasz pierwszy kącik recyklingowy powstał w Centrum Spotkań Szkoły w Chmurze.

Już wkrótce dostępna będzie mapa lokalizacji naszych kącików!

 

 

 

 

 


Zapoznaj się ze wszystkimi podjętymi przez nas działaniami w 2023 roku z zakresu edukacji ekologicznej, klikając poniżej.

ZOBACZ RAPORT