Rada Ministrów przyjęła projekty aktów prawnych przygotowanych przez Ministerstwo Środowiska

W dniu 18-11-2010 na posiedzeniu Rady Ministrów, Rząd zajął się omówieniem aktów prawnych dotyczących odpadów komunalnych, opakowań, jakości powietrza oraz gospodarki finansowej NFOŚiGW i funduszy wojewódzkich.

 Rada Ministrów przyjęła:
 Projekt ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach

 Ustawa zakłada przejęcie przez gminy zarządzania odpadami komunalnymi, a przez to uzdrowienie gospodarki odpadami w kraju. Według projektu gmina przejmie obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych z mocy ustawy.
 Oznacza to, że gminy nie będą musiały już przeprowadzać referendum gminnego, którego wymóg w praktyce blokował przejęcie przez gminy zagospodarowania odpadów. Oznacza to także ustanowienie jednolitych zasad finansowania odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych na terenie całego kraju. Wdrożenie projektu pozwoli skutecznie uporządkować gospodarkę odpadami komunalnymi i stworzyć szczelny i nowoczesny system gospodarowania odpadami.

 W nowym systemie gminy będą przeprowadzały przetargi na odbiór odpadów, gospodarowały środkami pochodzącymi z opłat pobieranych od mieszkańców za odpady (tak jak za wodę czy ścieki), a od firm egzekwowały odpowiednią jakość usług (odpowiednie zagospodarowywanie odpadów zgodne z prawem).

 Założenia do projektu ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi

 Celem projektu jest m.in. uszczelnienie systemu zagospodarowania odpadów opakowaniowych i ułatwienie przedsiębiorcom realizacji ustawowych obowiązków. Obecnie system nie jest skuteczny i nie gwarantuje faktycznego osiągania poziomów odzysku i recyklingu, wymaganych w dyrektywie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych.
 Projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw stanowiący transpozycję dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy (CAFE)

 Ustawa określa m.in. sposób postępowania w przypadku przekroczeń norm jakości powietrza, aby zapewnić ochronę życia i zdrowia ludzi. Wskazuje też działania służące ochronie środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju oraz konieczne do podjęcia przedsięwzięcia, zmierzające do osiągnięcia norm jakości powietrza, m.in. w zakresie pyłu PM2,5 oraz pozostałych zanieczyszczeń.

 Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie gospodarki finansowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

 Określono w nim m.in. reguły przekazywania przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i fundusze wojewódzkie środków na dochody budżetu państwa. Wprowadzono nowy mechanizm rezerwę celową tworzoną w budżecie państwa.

 Rezerwa celowa będzie służyła finansowaniu realizacji przez państwowe jednostki budżetowe zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Finansowanie przy zastosowaniu nowego mechanizmu zastąpi bezpośrednie przekazywanie przez NFOŚiGW i wfośigw środków finansowych państwowym jednostkom budżetowym.


 źródło: https://www.mos.gov.pl