Pierwsze porozumienia w sprawie gospodarki odpadami opakowaniowymi zostały zawarte na Mazowszu

Pierwsze porozumienia w sprawie gospodarki odpadami opakowaniowymi zostały zawarte na Mazowszu

11 lutego 2014 r. Marszałek Województwa Mazowieckiego podpisał pierwsze w kraju porozumienia w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi, wynikające z art. 25 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2013 r., poz. 888).

Marszałek zawarł z jedną organizacją samorządu gospodarczego dwa odrębne porozumienia służące realizacji zapisów ww. ustawy. Obydwa dotyczą utworzenia i utrzymania systemu zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów opakowaniowych. Pierwsze z nich w zakresie opakowań po środkach niebezpiecznych, drugie - opakowań wielomateriałowych.

Zawarcie porozumień umożliwi prawidłową realizację obowiązków wynikających z ww. ustawy i usprawni system recyklingu i odzysku tych specyficznych grup opakowań. Nowe rozwiązania mają poprawić wyniki w zakresie osiągania wymaganych poziomów recyklingu i odzysku opakowań wielomateriałowych oraz zastąpić nieefektywny system kaucyjny na opakowania po środkach niebezpiecznych.

Pionierskie porozumienia powstały pomimo braku przepisów wykonawczych, w tym kluczowych: rozporządzenia w sprawie stawek opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań oraz rozporządzenia w sprawie minimalnych poziomów odzysku i recyklingu opakowań wielomateriałowych oraz opakowań po środkach niebezpiecznych.

Na skalę krajową brak przepisów szczegółowych blokuje zawiązywanie porozumień, za pośrednictwem których przedsiębiorcy mogliby realizować obowiązek odzysku i recyklingu opakowań wielomateriałowych i po środkach niebezpiecznych. Izby gospodarcze wstrzymują się z działaniem, ponieważ nie mogą przedstawić warunków, na jakich będą współpracować z przedsiębiorcami.